Microsoft SQL Server 2016 oldukça güçlü yenilikler ile geliyor. Bizler de sabırsızlıkla bekliyoruz. Yeniliklere kısaca değineceğim ileride fırsat buldukça daha detaylı yazılar yazmaya çalışacağım tabi ki.

  • Sql Server 2012 de tanıştığımız ve SQL Server 2014 ile yeni özellikler eklenen Columnstore index yapısı SQL Server 2016 ile daha bi dikkat çeker olmuş. Nonclustered columnstore indexler artık hem update edilebiliyor hemde In Memory table üzerine Columnstore index oluşturulabiliyor.
  • SQL Server 2016 bazı kısıtları da ortadan kaldırmış gibi görünüyor. Bildiğiniz üzere memory-optimized tablolarınız ve natively compiled stored procedure ler üzerinde alter yapamıyorduk. Tahmin edin. Evet. Yeni SQL Serverımız ile yapabiliyoruz.
  • Biraz maliyetli bir yenilikte olsa SQL Server 2016 ile gelen Management Studio Tools üzerinde çalışmakta olan canlı sorgularınızın execution planlarını inceleyebileceğiz. Include Live Query Statistics özelliğini aktifleştirmek yeterli. Aman dikkat maliyetli olabilir
  • Diğer bir özellik olarak Query Store yardımıyla çalıştırılan sorgularımıza ait execution planları  artık geçmişe dönük saklayabiliyoruz. Napcaz bunu diye sorabilirsiniz. Planlarda oluşan değişikliklerin getirdiği performans farklılıklarını inceleyip, istersek sakladığımız query plan lardan istediğimizi kullanması için SQL Server’ı force edebileceğiz.
  • Temporal Tables özelliği ilgimi çeken bir diğer özellik. Bu özellik ile verilerinizde ki tarihsel değişime ulaşabiliyoruz. System-versioned-tables olarak da adlandırılan yenilik ile tablolarımızın hem güncel, hem geçmiş bir zaman dilimindeki verinin değerine ulaşabileceğiz.
  • Azure üzerine alacağınız backuplar sadece page blob yapısında değil block blob yapısında da alınabiliyor.
  • Managed Backup yenilikleri ile managed backuplarımızı ister otomatik, ister özel bir zamanlama ile alabileceğiz. En güzeli Simple Recovery Model kullanıyor olsak dahimanaged backup kullanabileceğiz.
  • Bir yazılım olarak en çok hoşuma giden özelliklerden biri de  SQL Server 2016 ile sorgu sonuçlarını yalnızca XML değil JSON formatında da alabiliyor olacağız.
  • Bu da bomba özelliklerden birisi olmaya aday. SQL Server 2016  bizlere Always Encrypted özelliğini getiriyor. SQL Server şifrelenmiş verinin sadece veriye erişen uygulama tarafından ele alınabilmesini sağlayabiliyor. Ekstra yazılım maliyeti, hatta mimarilerimizin application katmanındaki encrypt/decrypt maliyeti de SQL Server tarafına yıkılıyor. Tabi ki SQL Server ın en yetkili Adminleri dahi veriye erişemeyecek.
  • Stretch Database özelliği ile çok sık kullanılmayan verilerimiz Azure Blob Storage üzerine aktarılıyor.  Transactional verilerimizi de on premise sistemler üzerinde saklayabiliriz.  Eğer bu verilere erişmemiz gerekirse ilgili sorgularımız veriyi Azure Storage’dan getirirken diğer sorgularınız lokalden çalışmaya devam ediyor. Hatta Azure Blob Storage deki verilere sık başvurmaya başladıysak SQL Server bunu anlayıp Azure Storage den geri getiriyor.

şimdilik bu kadar. Görüşmek üzere.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: