Bu yazımda sizlere bilişim sektöründe uzaktan eğitim ile yüzyüze eğitim tercihinin yapılması konusunda hem eğitimci hem öğrenci olarak tecrübelerimi aktaracağım. Yaklaşık 10 yıldır MCT olarak Microsoft eğitimleri vermek suretiyle eğitimcilik yapmaktayım. Tabiki yeni çıkan teknolojiler biz eğitimcilere vahi yolu ile inmiyor öğrenmek için bizlerde zaman zaman eğitim alıyor sıklıkla araştırmalar yapıyoruz. Bu yüzden konumumun bu yazı için oldukça elverişli olduğunu söyleyebilirim.

Öncelikle eğitim yöntemlerimizi açıklayalım.

Yüz yüze eğitim : Öğrenci ve eğitmenin aynı fiziki ortamda bulunduğu eğitim şeklidir.
Uzaktan Eğitim : Uzaktan eğitim bilgi sistemleri üzerinden yapılan zaman ve mekan bağımsız eğitim yöntemidir. Uzaktan eğitimin de 2 farklı yöntemi bulunmakta.

  • Online Eğitim : Derslerin canlı verildiği yöntem. Eğitimci ve öğrenci aynı anda derse bağlanır ve sesli, görüntülü, yazılı iletişim mümkündür.
  • Offline Eğitim : Dersler daha önceden hazırlanmıştır. Öğrenci istediği zaman derse bağlanıp izleyebilir. Etkileşim olabilir fakat karşısında canlı bir eğitmen yoktur.

İster uzaktan eğitim ister yüz yüze eğitim olsun illaki eksik noktaları olacaktır. Fakat bu kısımda değerlendirme yaparken bilişim sektöründe bir eğitim almak için hangisinin daha avantajlı olacağını ve aralarındaki farkı öne çıkarmak istiyorum.

1. Senaryo Sınıfta Eğitim
Bu senaryoda öğrencimiz bir bilişim eğitimi almak üzere belli gün ve saatlerde eğitim merkezine gitmektedir. Genellikle günde 3 ila 6 saat arası ders işlenmektedir. Eğitimin belirli bir süresi vardır. Bu süre sonunda eğitimini tamamlamış olur.

2. Senaryo Uzaktan Eğitim
Bu senaryomuzda ise öğrencimiz yine bilişim eğitimi almaktadır. Fakat uzaktan eğitim yöntemi olduğundan derslere katılmak için bir bilgisayar ve internet bağlantısı olması yeterlidir. Her hangi bir zaman diliminde olması gerektiği bir mekan yoktur. Dilediği her yerden ders alabilmektedir. Canlı eğitimi kaçırsada video kayıtlarından eksiğini tamamlayabilir. Uzaktan eğitim sistemi üzerinde bulunan tartışma ortamından sınıf arkadaşları ve eğitmeni ile tartışmalar yapabilecektir. Öğrenme belirli bir zaman dilimine bağlı olmayacaktır.

Öğrencimiz bilişim alanında kendini geliştirmek istiyorsa eğitim alsada almasada bir bilgisayar ve internet bağlantısına ihtiyacı var. Ayrıca sadece eğitim merkezinden aldığı eğitim ile kalmayıp kendisini geliştirmek için ders saatleri dışında da bol bol araştırma yapmalı.Yüz yüze yada uzaktan eğitim farketmeksizin bunlar olmazsa olmaz şartlar.

Genel olarak her iki senaryoyuda incelediğimizde;

Yüz Yüze Eğitim Yöntemi

  • Eğitim gün ve saatinde eğitim yerinde olmak zorunlu
  • Kaçırılan dersler ancak eğitim merkezinin insiyatifinde ek ders yapılırsa tamamlanır
  • Ders tekrarı mümkün olmaz

Uzaktan Eğitim Yöntemi

  • Eğitim gün ve saatinde canlı derse internet bağlantısı olan her yerden katılabilir.
  • Kaçırılan dersler ders kayıtları izlenerek tamamlanabilir
  • Ders tekrarı videolardan her zaman mümkündür
  • Tartışma platformlarında diğer öğrenciler ve eğitmeni ile tartışmalar yapabilir.

Yıllardır bilişim sektöründe faaliyette bulunmamın yanı sıra temelden ileri seviyelere bilişim eğitimleri veriyorum. Son bir kaç yıldır Coder Bilişim Akademisi ‘nde uzaktan eğitim yöntemini oldukça yoğun şekilde kullanmaktayım. Yüz yüze eğitim alan öğrencilerim ile uzaktan eğitim alan onlarca öğrencimi karşılaştırdığımda başarı oranının uzaktan eğitimde çok daha yüksek olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. En önemli sebebi ise; canlı verdiğimiz uzaktan eğitimlerde öğrencilerimin izni ile bilgisayarlarına bağlanıp uygulamalarda yaşadığı sorunları çok rahat bir şekilde çözebiliyorum. Canlı eğitimlerimiz kayıt edildiğinden katılamayan öğrencilerimiz videoları izleyip akıllarına takılanları tartışma platformunda sorup cevap alabiliyor. Power point sunularından kendi bilgisayarımın masaüstüne hatta beyaz tahta ya kadar eğitim sırasında bir çok etkili aracı kullanabiliyorum. Canlı eğitim sırasında öğrenciler ister mikrofonları aracılığı ile sesli, ister chat ekranından yazılı olarak o anda sorularını sorup cevap alabiliyorlar.

Ülkemizde ki uzaktan eğitimin durumunu incelediğimizde bir çok üniversiteninde bu yöntemi kullandığını ve gün geçtikçe yaygınlaştığını görmekteyiz. Dünyada ise uzaktan eğitimin çok daha yaygın olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Günümüzde zaman oldukça değerli ki uzaktan eğitimin avantajları göz önüne alındığında bir çok alanda yüz yüze eğitimin önüne geçtiği aşikar.

Konumuza dönecek olursak ben de bir eğitici olarak kendimi bir çok dalda sürekli güncel tutmak için yurt dışı kaynaklı uzaktan eğitimler alıyorum. Ve bana göre oldukça başarılı. Hele ki bizimde Coder Bilişim Akademisi nde uyguladığımız gibi hem online hem offline uzaktan eğitim yöntemi kullanılıyorsa tereddütsüz uzaktan eğitim tercih edilmelidir.

Bazen sosyal medya “youtube gibi video paylaşım sitelerinden de öğreniriz uzaktan eğitim ile aynı…” şeklinde yorumlar görüyorum. Yapmayın arkadaşlar uzman bir eğiticiden başarısı kanıtlanmış profesyonel müfredatı ile eğitim almak onun tecrübelerinden faydalanmanın yerini asla tutmaz.

İncelemek isteyenler için aşağıda canlı verdiğimiz uzaktan eğitimin video kaydını paylaşıyorum.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: